خانه  >  ارزش‌ها  >  ایده‌پردازی 

ایـده‌پـردازی

ایده‌­پردازی را می‌­شود این­گونه تعریف کرد: فـرآینـدی که در طـی آن ایـده­‌هایی سـاخته و پـرداخته می­‌شـوند که علی‌­الأصول از دل جمع‌­آوری و تحلیـل اطـلاعات، ارائـه‌­ی طـرح اولیـه و سـاخت پیش‌­نمونه بیرون می‌آید. ما به مدد ایده‌­پردازی سطح کیفی خدمات خود را بـهبود می‌­بخشیـم و با کنارهم­‌گذاشتن ایـده­‌ها و مفاهیـم مختـلف می‌­کوشیم ظـرفیت لازم بـرای پیشـرفت­‌های آتی را به دست بـیاوریم.

     ایده‌­پردازی را می­‌شود به دو شکل بیرونی و درونی به کار گرفت. وقتی ایده­‌پردازی به­‌گونه­‌ای درونی پی گرفته می‌شود، مدیـران شـرکت ایـده­‌های مـختلف را از کارمندان دریافـت می­‌کـنند، یعنی همان افـرادی که بی‌­واسـطه روی خلق و ارتقاء خدمات کار می­‌کننـد. این قسم از ایده­‌پـردازی لازمـه­‌اش کار گـروهی و برگزاری جلسات مـختلف است که در نهایت امر به ارائه و ساخت پیش‌­نـمونه prototype ختم می‌­شود. اما آن هـنگام که ایده‌­پردازی را به­‌گونه‌­ای بیرونی انجام می­‌دهیم، کار عمده­‌ی ما تهیه­‌ی سیاه‌ه­ایی از ایده‌­ها، طرح­‌ها و انتظارات اخذشـده از مشتری، کاربر و کارفـرما است تا در ارائه‌­ی خدمـات بهتر به موفقیت نائل گردیم.

ایده‌پـردازی یکی از اجزاء بسیار مهم از راهبرد شـرکت آنـین است

 

     ما معتقدیم اگر فرآیندی برای ایده‌­پردازی نداشته باشیم، نباید انتظار داشته باشیم که شاهد پیشرفت مستدام در کارها باشیم و به‌­تـبع آن خدمات رضایت‌بخشی ارائـه دهیم. گرچـه ایده­‌پردازی درونی از اهمیت بسزایی بـرخوردار است، اما ایـده‌­های مشتـری و کارفرما نیز می‌­تواند گـشایش‌­های قابل ملاحظه‌­ای ایجاد کند. کارفرما یا مـشتری، فی­‌الواقع، کسی است که خدمات ما را می­‌خرد و از آن استفاده می‌­کند، بنابراین این­که بتوانیم آن­چه که مطلوب نظر اوست را ارائه دهیم موفقیت ماست. اما این را نیز نباید از نظر دور داشت که تحقق این امر مـیسّر نمی‌­شود مگر این­‌که نظامی دقیق برای دریافـت، تحلیل و پالایش ایـده‌­ها وجود داشته باشد. سیستم و نظام ما برای تحقق این امـر از تکنولوژی­‌های نوین مدیریتی بهـره می­‌جوید که بنابرآن نـیازهای به‌­بیان درنیامـده­‌ی مشتری و کارفرما شناسایی می­‌شود راه­‌حل­‌هایی یگانه و مـنحصربه­‌فرد ارائه می­‌شود. ایده­‌پـردازی از مهم‌ترین مراحل فـرآیند طراحی است. ایده‌­پردازی اغلب مهیّج‌­ترین مرحله از طراحی است، زیرا هدف از آن ارائه­‌ی تعداد بسیار زیادی از ایده­‌هاست که گروه باید بهترین­، خلاقانه­‌ترین و عملی­‌ترین‌­شان را گـزینش کند تا بدین واسطه بـتواند خدمات و راه­‌حل­‌های بـهتری ارائـه دهد.