خانه  >  خدمات  >  تامین تجهیزات

     تأمین تجهیزات فرآیندی است مربوط به شناسایی، توافق بر سر شرایط، خریداری و دریافت کالاها، خدمات یا عقد قرارداد با نیروی کار پیمانی از یک منبع بیرونی، که اغلب از طریق برگزاری مناقصه یا یک فرآیند رقابتی تعیین قیمت صورت می‌پذیرد. تأمین تجهیزات، در کل، مستلزم تصمیم گیری در خصوص خریداری تجهیزات، ماشین آلات، کالاها و خدماتی است که یا کمیاب و گران اند یا تهیه شان زحمت بسیار دارد.

     تأمین تجهیزات مستلزم آماده‌سازی، ارائه‌ی درخواست، و فرآیند پرداخت است که چون هماهنگی بخش‌های مختلف یک شرکت را می‌طلبد، کاربست شیوه‌های نوین مدیریت در یک‌پارچه سازی رویه‌های کاری، برخورداری از یک آرشیو جامع و تعامل بخش‌های مختلف با کارفرما را ایجاب می‌کند. هزینه‌های مترتّب بر تأمین تجهیزات، بسته به نوع تقاضا برای تأمین تجهیزات و قطعات مقولات مختلفی را در بر می‌گیرد.

     با استفاده از داده‌های درستِ موجود و بهره‌گیری از شیوه‌های مربوط به تحلیل اقتصادی نظیر تحلیل هزینه ـ فایده کوشش می‌شود بهترین خرید ممکن را انجام دهیم. البته نباید از خاطر برد که پیشنهاد قیمت مناسب امری است رقابتی که معمولاً یک بخش از اغلب فرآیندهای مرتبط با تأمین تجهیزات آن هم در اِشِل بزرگ به‌شمار می‌رود.

     برای مدیریت تأمین تجهیزات یا فرآیندهای تأمین تجهیزات شاید لازم باشد که یک شرکت بخش قابل توجهی از منابع خود را به کار گیرد. فرآیند مربوط به تأمین تجهیزات اغلب یک بخش کلیدی از استراتژی یک شرکت است چرا که توانایی خرید برخی از مواد یا خدمات خاص می‌تواند تعیین کننده‌ی سودآوری یا عدم سودآوری در یک پروژه باشد.

     به طور جامع، یک فرآیند تأمین تجهیزات مشتمل است بر برنامه‌ریزی خرید، تعیین استانداردها، تهیه‌ی لیستی از مشخصات کالاها یا خدماتی که باید خریداری شوند، تحقیق حول بهترین تولیدکنندگان یا عرضه کنندگان این کالاها یا خدمات، انتخاب بهترین گزینه‌ی موجود، تدارکات مالی، مذاکره و چانه زنی حول قیمت و هماهنگی و نظارت بر عرضه، دریافت، اَنبارگردانی، توزیع و ثبت تجهیزات و کالاهای خریداری شده.

تقاوت میان خریدن و تأمین تجهیزات

     بسیاری از افراد به اشتباه خریدن Purchasing را به جای تأمین تجهیزات Procurement به کار می‌برند. ولی علی‌رغم شباهت‌های موجود بین این دو اصطلاح، معنای آنها بالکل متفاوت است. اجازه دهید تفاوت این دو را روشن سازیم تا این سوء تعبیر برطرف گردد. تأمین تجهیزات اصطلاحی است که در صنعت و تجارت آن را برای اِطلاق به فعالیت‌های مرتبط با دست‌یابی به تجهیزات، کالاها و خدمات از منبعی مطمئن و اصلی به کار می‌بندند، فعالیت‌هایی که، در کل، شامل شناسایی، مذاکره و گزینش کالاها و خدمات است. در صورتی که، خرید یا خریداری کالاها و خدمات صرفاً به‌معنای فرآیندی است که طی آن دسته ای از کالاها و خدمات سفارش داده می‌شوند.

مراحل مختلف مربوط به فرآیند تأمین تجهیزات

 

1. شناسایی تجهیزات، کالاها و خدماتی که یک شرکت یا کارفرما نیاز دارد
2. ارائه و تحویل درخواست خرید
3. ارزیابی و گزینش فروشندگان
4. مذاکره در خصوص قیمت و شرایط
5. تنظیم یک سفارش خرید
6. دریافت و بازبینی کالاهای تحویل داده شده
7. تأیید فاکتور و انجام هماهنگی‌های لازم برای پرداخت هزینه
8. ثبت اقلام خریداری شده
مراحل مربوط به فرآیند خرید
1. تأیید سفارش خرید
2. تهیه‌ی لیست کالاهای ارسالی
3. دریافت کالاها
4. ثبت فاکتور خرید
5. پرداخت هزینه خرید به عرضه کننده‌ی کالاهای خریداری‌شده