خانه  >  خدمات  >  مشاوره‌ی مهندسی

     مشاوره‌ی مهندسی تخصصی است در خصوص برنامه‌ریزی، طراحی و ساخت زیرساخت‌های عمومی و خصوصی. هدف از مشاوره‌ی مهندسی این است که کل جامعه، به واسطه‌ی به کاربردن بنیان‌هایی امن‌تر، سالم‌تر و مؤثرتر، از آن بهره گیرند. مهندسان مشاور با برخورداری از تخصص مدیریتی و تخصص‌هایی از قبیل فنی، آموزشی، معماری، عمرانی، سازه‌ای، مکانیکی، برق، محیط‌زیستی، ژئوتکنیکی، شیمیایی، صنعتی و کشاورزی به طراحی و ساخت یک پروژه مبادرت می‌ورزند.

     مشاوره‌ی مهندسی زمانی بیشترین کارایی لازم را خواهد داشت که یک پروژه معطوف به هدفی مشخص باشد یا حل یک مسأله و مشکل مستلزم برخورداری از تخصصی ویژه باشد. در حوزه‌ی کسب و کار، نقش مشاوره‌ی مهندسی غیر قابل انکار است، علی‌الخصوص زمانی که بحث توسعه یا اجرا در میان باشد.

     در شرکت آنین، ما مجهّز به گروهی از کارشناسان خبره و مجرّب قادریم بسیاری از مشکلات و مسائل فنی، مکانیکی، آموزشی و صنعتی را حل کنیم یا تمهیدی می‌اندیشیم تا از آن اجتناب گردد. ما می‌توانیم کل یک پروژه را، از آغاز تا انجام، طراحی و اجرا کنیم. ما در کل فرآیند کار، حامی و پشتیبان کارفرما و مشتری هستیم تا بهترین راه کارها تسهیل و ارائه گردد. ما می‌کوشیم با ارائه ی طرح‌هایی مبتکرانه، کیفی، ارزش‌آفرین و بدیع هزینه‌های مترتب بر ساخت، اجرا و حفظ و نگهداری را به طرز قابل توجهی کاهش دهیم. ما، چه آن‌جایی که باید طرحی نو دراندازیم چه هنگامی که باید به به‌سازی زیرساخت‌های موجود مبادرت ورزیم، به گونه‌ای کار می‌کنیم که محصول نهایی پایدارتر، بادوام تر، سبزتر، و به‌صرفه‌تر باشد. ما فرآیندهایی را شناسایی و تعریف کرده‌ایم که در حل و مدیریت پیچیدگی‌های جهان امروز به ما یاری می‌رسانند.

پیچیدگی چیست؟

 

     پیچیدگی مشخصه‌ی ویژه‌ی رفتاری یک نظام یا مدل است که اجزایش به طرق مختلف با یک دیگر در تعامل اند و از یک سری قواعد زمینه‌ای نیز تبعیّت می‌کنند، بدین معنا که هیچ آموزه‌ی عقلانیِ والاتری وجود ندارد که بشود بنابرآن تعریفی سرراست از تعاملات گوناگون درون آن ارائه کرد.

     به بیان دیگر، پیچیدگی اصطلاحی است که برای تشخّص بخشی به سیستمی متشکل از اجزای بسیار اطلاق می‌شود که در آن اجزاء به انحاء مختلف با یک دیگر به تعامل مشغول هستند، تعاملی که کمالش را در نظم بالاتری از ظهور می‌یابد که از جمع حسابی اجزایش فراتر می‌رود.

مدیریت پیچیدگی چیست؟

 

     مدیریت پیچیدگی قسمی متدولوژی کاری است که به تحلیل و بهینه‌سازی پیچیدگی در یک سازمان، مؤسسه یا شرکت می‌پردازد. آثار و تأثیرات مرتبط با پیچیدگی به جملگی فرآیندهای تجاری‌ای مربوط می‌شود که در امتداد زنجیره‌ی ارزش قرار گرفته و به موجب آن مدیریت پیچیدگی مستلزم گونه‌ای رهیافت همه جانبه و کل گراست.

لازم به ذکر است که یک مدیریت پیچیدگی مؤثر بر چهار رُکن استوار است:

     یک استراتژی درست که می باید در راستای راهبرد کلی یک سازمان باشد، برخورداری از شفافیت کافی در خصوص هزینه ها و نیز ارزش های مرتبط با پیچیدگی، رهیافتی که بنابرآن می شود به شناسایی مزایای بهینه سازی مبادرت ورزید، مدیریت و سیاست های مرتبط با بده بستان بین کارکردهای مختلف زنجیره ی کلی ارزش و در نهایت تضمین پایداریِ زیرساخت ها نظیر ابزارها، مشوق ها و فرآیندهای مرتبط با IT.

     لازم به ذکر است که یک مدیریت پیچیدگی مستدام ممکن است منتج به افزایش قابل ملاحظه‌ای در سودآوری یک مجموعه اقتصادی گردد. بر اساس شاخص جهانی سادگی بزرگ ترین شرکت‌های جهان سالانه چیزی نزدیک به بیش از یک میلیارد دلار را به خاطر پیچیدگی‌های غیرضروری از دست می‌دهند. در واقع، کاهش پیچیدگی مستلزم فعالیت‌های متعاقبی است که حول چهار رکنِ فوق الذکرِ راهبرد، شفافیت، زنجیره‌ی کلی ارزش و پایداری انجام پذیرفته باشد.