خانه  >  پروژه‌ها  ورزشی  مـجموعه ورزشی مـس کــرمان

مـجموعه ورزشی مـس کــرمان

کـارفرما: شـرکت ملی صـنایع مـس ایـران

دوره اجـرا: از سال 1389 تا کـنون

مـهندس سپهر سعیـد مـدیر پـروژه

     در این مـجموعه علاوه‌‌ بر سالن‌‌های مـسابقات ورزشـی و اسـتادیـوم فـوتبـال، وجـود زمـین‌هـا و سـالن‌های تمرینی به ­مـنظور ارتقاء تیم‌های پایه‌ی ورزشی و زیـرسـاخت‌های تمـرینی بـرای تـیم‌های باشـگاهی نیز پیش‌بینی شده ‌است.

شـرح پـروژه

 

     پـس از حضور این مشاور در پـروژه‌ی طراحی و نظارت عالیه بر استادیوم مس کـرمان، به درخواست کارفرما تـیم طراحی هم‌زمان و به طور مـوازی نسبت به انجام مطالعات و بررسی اسـتانداردهای سایت‌ پلان مجموعه‌‌های ورزشی را آغاز کرد. با توجه به ابعاد سایت پـروژه و تمایل کارفرما، نیاز بود در این زمین علاوه بر استادیوم فوتبال امکان برگزاری مسابقات ورزشی دیگر نیز میسر شود. در همین راسـتا با توجه به ابـعاد سایت، محل قـرارگیری استادیوم فوتبال در سایت پروژه، جاده‌‌های پیرامونی و ورودی‌‌ها و نحوه‌ی دسترسی از خارج از مجموعه به سایت پـروژه، الـزامات و حـریم‌های استادیوم فـوتبال بر اساس آیین‌نامه‌ی فـیفا مطالعات جامعی انجام شد و امکان سـنجیِ تبدیل سایت پروژه به یک مـجموعه‌ی ورزشی کامل تـهیه گردید.

     سـایت پـروژه برای دو فاز اجرایی طـراحی شده است. در فاز نـخست، علاوه بر استادیوم فوتبال، زمین‌های تمرینی فـوتبال روباز، سالن سـرپوشیده‌ی تمرین، زمین‌های بازی روباز و رخـتکن‌‌ها به همـراه پارکینگ‌‌ها طـراحی شده و در فاز دوم با انـتقال پارکینگ‌ها به خارج از سـایت مـجموعه، سالن مسابقات چندمنظوره و سالن استخر قهرمانی در دو پارکینگ جنوبی و شرقی سایت جانمایی و طراحی شد. در حقیقت می‌توان اذعان کرد با اجرای فاز دوم سایت پروژه، مجموعه ورزشی شهدای مس کرمان، جامع‌ ترین مجموعه‌­ی ورزشیِ خصوصی و بعد از مجموعه‌ی ورزشی آزادی تهران، کامل‌ترین در کشور است که در آن امکان برگزاری طیف وسیع و متنوعی از رشته‌های مختلف المپیکی وجود دارد.

     در این مـجموعه عـلاوه‌‌ بر سالن‌‌های مسابقات ورزشی و اسـتادیوم فوتبال، وجود زمین‌‌ها و سالن‌های تـمرینی به ­منظور ارتقاء تیم‌‌های پایه‌­ی ورزشی و زیـرساخت‌‌های تمرینی برای تیم‌های باشگاهی نیز پیش‌بینی شده ‌است. این مـجموعه‌ی ورزشی در سایتی به وسعت 35 هکتار مشتمل بر استادیوم فوتبال، سالن مسابقات چندمنظوره با گنجایش 6 هزار نفر، سالن استخر قهرمانی با طول50 متر، سالن تمرینی سرپوشیده، زمین‌­های روباز ورزشیِ تنیس، بسکتبال، والیبال، فوتبال ساحلی و جاده‌ی سلامتی طراحی شده است.